Informator Ubezpieczeniowy

www.kalkulator-ubezpieczeniowy.pl                                   infolinia 022 423 59 38

Luty 10th, 2011 at 00:25

Proces likwidacji szkód w ubezpieczeniach transportowych cargo, ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej spedutora oraz ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej przewoźnika.

Uzyskaj ofertę ubezpieczenia:

Ubezpieczenia Cargo Krajowe
Ubezpieczenia Cargo Międzynarodowe
Ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika (OC) krajowe
Ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika (OC) Międzynarodowe
Ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej Spedytora (OC)


Więcej informacji o ubezpieczenia transportowych.

Portal www.kalkulator-ubezpieczeniowy.pl zaprasza na skorzystania z naszej oferty ubezpieczeń transportowych: cargo , OC przewoźnika i OC spedytora.

www.kalkulator-ubezpieczeniowy.pl
kontakt@kalkulator-ubezpieczeniowy.pl

tel. 022 423 59 38
tel. 0664 723 723
GG Infolinia – 22449212


Portal www.kalkulator-ubezpieczeniowy.pl zaprasza na skorzystania z naszej oferty – ubezpieczenia transportowe.

Zajście przewidzianego zdarzenia losowego, czyli tzw. wypadek ubezpieczeniowy, pociąga za sobą zwykle powstanie szkody oraz obowiązek wyrównania tej szkody przez zakład ubezpieczeń. Szkoda może polegać na częściowym ubytku albo uszkodzeniu przedmiotu ubezpieczenia. Utrata może nastąpić wskutek np. pożaru, zaginięcia, kradzieży itd. Ubytek może nastąpić wskutek wycieku, kradzieży części przesyłki czy też innych zdarzeń; podobnie jest z uszkodzeniem. Technika ubezpieczeń majątkowych dzieli wszystkie straty losowe na dwie kategorie: straty całkowite, obejmujące utratę bądź całkowite zniszczenie przedmiotu ubezpieczenia , oraz straty częściowe obejmujące różne przypadki ubytków bądź uszkodzenia.
W czasie trwania stosunku ubezpieczenia, ubezpieczający powinien stosować się do przepisów mających na celu zapobieżenie powstaniu szkody. Za szkody wynikłe z winy ubezpieczającego, jego rodziny lub pracowników, jak również wynikłe wskutek niezachowania należytej staranności w stosunku do ubezpieczonego mienia zakład ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności.
Ubezpieczający powinien zgłosić wszelkie istotne zmiany dotyczące przedmiotu ubezpieczenia, mogące wywrzeć wpływ na zwiększenie prawdopodobieństwa zajścia szkody. W razie wypadku ubezpieczający zobowiązany jest starać się, o ograniczenie rozmiarów szkód. O zajściu szkody należy niezwłocznie powiadomić najbliższą placówkę zakładu ubezpieczeń, bądź organ zajmujący się komisarką awaryjną. Umożliwi to ewentualne ustalenie na miejscu wypadku przyczyn i rozmiarów szkody. Do czasu ustalenia wysokości szkody nie wolno ubezpieczającemu, bez zgody zakładu ubezpieczeń zmieniać stanu spowodowanego przez wypadek, jeśli jest to możliwe bez powiększenia rozmiarów szkody i nie jest sprzeczne z przepisami. Ponadto poszkodowany powinien umożliwić przeprowadzenie dochodzenia, mającego na celu ustalenie przyczyn i rozmiarów szkody, zobowiązany jest także do udzielenia potrzebnych wyjaśnień, przedstawienia właściwych dokumentów itp.
Niezależnie od niezwłocznego zgłoszenia szkody, które może być dokonane także ustnie, telefonicznie lub telegraficznie – pod warunkiem późniejszego pisemnego potwierdzenia na specjalnym formularzu z podaniem przyczyn i okoliczności wypadku – ubezpieczający powinien złożyć w ustalonym terminie (zazwyczaj w ciągu dwóch tygodni) całą dokumentację potrzebną do ustalenia wysokości szkody i należnego odszkodowania. Wymagane są więc m.in. takie dokumenty jak :
– zgłoszenie szkody,
– wyliczenie szkody,
– faktura (rachunek) za skradziony towar,
– dokument przewozowy,
– protokół szkodowy itp,
W przypadku powstania szkody wskutek pożaru lub kradzieży konieczne jest ponadto potwierdzenie zameldowania o wypadku właściwym organom Straży Pożarnej, Policji, a w późniejszym terminie protokół kończący dochodzenie. Niedopełnienie przez ubezpieczającego któregokolwiek z wymienionych obowiązków może pociągnąć za sobą utratę prawa do odszkodowania. Natychmiast po otrzymaniu zawiadomienia o szkodzie, zakład ubezpieczeń przeprowadza tzw. postępowanie likwidacyjne (na miejscu zdarzenia) przez swoich specjalnych pracowników, zwanych likwidatorami. W postępowaniu likwidacyjnym ustala się przede wszystkim, czy ubezpieczający dopełnił wszystkich ciążących na nim obowiązków, zwłąszcza czy sam swym postępowaniem (wina umyślna, rażące niedbalstwo, brak należytej staranności) nie spowodował powstania szkody. Następnie ustala się wartość przedmiotu ubezpieczenia, rozmiar szkody oraz wysokość odszkodowania. Likwidator może skorzystać z pomocy rzeczoznawcy. Należy pamiętać, iż zakład ubezpieczeń zobowiązany jest spełnić należne świadczenie w ciągu trzydziestu dni od otrzymania zawiadomienia o wypadku , lub w ciągu 14 dni po otrzymaniu ostatniego dokumentu potrzebnego do wyliczenia straty( art.817 Kodeksu Cywilnego).
Dochodzenie roszczeń
Zgodnie z ustawą ubezpieczeniową ustalone są pewne zasady dochodzenia roszczeń w stosunku do zakładu ubezpieczeń. W przypadku odmownej decyzji w sprawie wypłaty odszkodowania iub świadczenia przysługuje ubezpieczającemu w ciągu 30-u dni prawo odwołania do organu bezpośrednio nadrzędnego.
Jeżeli ubezpieczający nie zgadza się z decyzją tegoż organu lub nie skorzysta z możliwości postępowania odwoławczego to może dochodzić swych roszczeń w stosunku do zakładu ubezpieczeń na drodze postępowania sądowego. Termin wnoszenia wspomnianych roszczeń wynosi 36 miesięcy od dnia otrzymania kwestionowanej decyzji, o czym zakład ubezpieczeń zobowiązany jest powiadomić osobę zainteresowaną.
Odszkodowania i świadczenia wypłacone przez zakład ubezpieczeń nie podlegają opodatkowaniu.

Zapoznaj się z ofertą:

oc przewoźnika, ubezpieczenia transportowe, oc przewoźnika w ruchu międzynarodowym, ubezpieczenie oc przewoźnika, oc przewoźnika drogowego, oc spedytora, ubezpieczenia cargo

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
-

You must be logged in to post a comment.