Informator Ubezpieczeniowy

www.kalkulator-ubezpieczeniowy.pl                                   infolinia 022 423 59 38

Kwiecień 12th, 2011 at 15:16

Anulowanie członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym z powodu pobierania świadczenia rentowego.

Strona główna portalu www.kalkulator-ubezpieczeniowy.pl

Odnosząc się do zagadnienia anulowania członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym z powodu pobierania świadczenia rentowego przekazujemy poniższe wyjaśnienia, które mają na celu w przystępny sposób ukazać w/w problematykę.

Informujemy, że uczestnictwo w otwartym funduszu emerytalnym nie stanowi jakiejkolwiek przeszkody w pobieraniu wymienionego świadczenia (świadczenia rentowego). Jeżeli nie zamierzacie Państwo przejść na wcześniejszą emeryturę, uczestnictwo w OFE jest bardziej korzystne niż uczestniczenie jedynie w I filarze (FUS), gdyż wyniki inwestycyjne otwartych funduszy emerytalnych są dotychczas wyższe niż stopa waloryzacji składek przyjęta przez ZUS.

Pragniemy zaznaczyć, że przystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego jest nieodwołalnym oświadczeniem woli (art. 111 ust. 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) i anulowanie takiej umowy jest możliwe wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, np. w sytuacji uzyskania wcześniejszych uprawnień emerytalnych. W takich przypadkach powinno się uzyskać decyzję odmowną ZUS w zakresie uzyskania wcześniejszej emerytury ze wskazaniem, iż jedyną przeszkodą w uzyskaniu „wcześniejszej emerytury” jest uczestnictwo w otwartym funduszu emerytalnym.

Jeśli do końca 2006 r. uzyskuje się prawo do wcześniejszej emerytury, a jedyną przeszkodą w jej pobieraniu będzie uczestnictwo w otwartym funduszu emerytalnym, aby anulować umowę, trzeba zwrócić się do pierwszego funduszu, z którym zawarta została umowa o członkostwo. Do wniosku o unieważnienie umowy, koniecznie należy dołączyć:

• pisemne oświadczenie o zawarciu umowy o członkostwo pod wpływem błędu, co do utraty prawa do wcześniejszej emerytury, • decyzję ZUS o odmowie przyznania prawa do wcześniejszej emerytury jedynie ze względu na przynależność do otwartego funduszu emerytalnego. Tylko taka decyzja ZUS potwierdza bowiem zamiar skorzystania z wcześniejszej emerytury i może być podstawą do anulowania umowy.

Podkreślamy, że aby skorzystać z w/w procedury trzeba spełniać warunki do uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury – uprawnienie do wcześniejszej emerytury przysługuje przykładowo takim grupom jak: nauczyciele, górnicy. Natomiast jeżeli osobie nie przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury, to zarówno w przypadku uczestniczenia w II filarze, jak i pozostawania wyłącznie w I filarze, emerytura może zostać przyznana dopiero po osiągnięciu 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni), a fakt pobierania świadczenia rentowego nie ma w tej sytuacji znaczenia. W obu przypadkach wysokość emerytury będzie zależała od wielkości zgromadzonego kapitału emerytalnego, czyli uprawnień zgromadzonych w I filarze oraz środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym. Ponieważ stopa zwrotu z inwestycji osiągnięta przez OFE jest wyższa niż dotychczasowa indeksacja prowadzona przez ZUS, przy tej samej wielkości składek kapitał emerytalny zgromadzony w OFE jest wyższy niż uprawnienia emerytalne zapisane na koncie w FUS.

Tekst zaporzyczony, opracowanie Rzecznika Ubezpieczonych

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
-

You must be logged in to post a comment.